دستگاهی حرفه‌ای و تخصصی جهت سنجش ترکیبات بدن (‌‌Body Composition)

ترکیبات بدن (Body Composition) به مجموعه بافت چربی (Fat)، بافت غیرچربی (Lean)، آب (Water) و مواد معدنی استخوانی (Bone Mineral Content) اطلاق می‌شود.

دستگاه InBody 230 ساخت کره، از بهترین انواع دستگاه های سنجش ترکیبات بدن می باشد که می تواند میزان بافت چربی، عضلات و آب بدن را به تفکیک اندام ها مورد بررسی قرار دهد.

از امکانات این دستگاه مشخص نمودن میزان کلی و منطقه‌ای بافت‌های یاد شده می باشد. به عنوان مثال می‌توان در دست‌ها، پاها، ناحیه قفسه سینه و ناحیه شکمی به طور مجزا میزان توده چربی (Fatmass) را با دقت بالا مشخص نمود، با دانستن میزان چربی بدن و مقایسه آن با استانداردهای جهانی می‌توان افراد را بر اساس جنسیت و سن در چهار گروه کم چرب (Underfat)، سالم (Healthy)، اضافه وزن (Overfat) و چربی مفرط (Obese) تقسیم بندی نمود.

استفاده از این ابزار پیشرفته این امکان را می‌دهد که افرادی که تحت تغییر سبک زندگی (رژیم غذایی و ورزش)‌ جهت بهبود تناسب اندام و سلامتی قرار می‌گیرند، در ابتدا و طول برنامه از نحوه تغییرات میزان چربی و بافت‌های دیگر بدن خود اطلاع پیدا کنند و بدین وسیله تغییرات وزنی بدن را به دقت تحت نظر داشته و در فرد ایجاد هدف و انگیزه مضاعف نمود.

همچنین در کودکان بالای ۲ سال علاوه بر اندازه‌گیری میزان ترکیبات بدن می‌توان میزان رشد قد و وزن را در بزرگسالی پیش‌بینی و در صورت نیاز به استفاده از روش های کمکی جهت افزایش رشد، برنامه ریزی و اقدام نمود.

برتری تشخیص ترکیبات بدن نسبت به روش‌های قدیمی‌تر

شاخص توده بدنی (BMI) بطور گسترده‌ای جهت تعیین چاقی افراد استفاده می شود که علت آن سهولت انجام می‌باشد. علیرغم عمومیت آن، شاخص توده بدنی دارای محدودیت‌های اساسی است،‌مثلاً این شاخص افرادی که توده عضلانی زیاد دارند را به عنوان چاق در نظر می‌گیرد. در صورتی که ممکن است افراد با درصد بالای چربی در یک محدوده نرمال از شاخص توده بدنی قرار بگیرند. در متد اندازه‌گیری ترکیبات بدن (Body Composition) این خطاها و اشتباهات دیگر پیش نخواهند آمد.

پارامترهایی که توسط این دستگاه اندازه‌گیری می‌شوند:

بالغین

وزن

میزان کل آب بدن

توده چربی بدن (به درصد و کیلوگرم)

توده عضلانی بدن

میزان ترکیبات اندام های مختلف بدن بطور مجزا

اندکس توده بدنی (BMI)

نسبت دور کمر به باسن (WHR)

میزان متابولیسم پایه (BMR)

کودکان

منحنی رشد (قد و وزن)

جدول تناسب بدن

میزان کل آب بدن

میزان عضلات و مواد معدنی استخوانی

توده چربی بدن

اندکس توده بدن (BMI)

تعیین درجه چاقی

میزان متابولیسم پایه (BMR)

امتیاز رشد